Prečo je doba neistoty tak hodnotná?

Autor: Petra Pichnarcikova | 30.11.2015 o 15:02 | Karma článku: 1,93 | Prečítané:  167x

S pojmom neistota sa stretávame v každom kúte sveta, v každej sekunde nášho života. Dokonca sme začali neistotu považovať za hodnotu. Rozoberám, či si neistota naozaj zaslúži byť zaradená medzi hodnotné podnety života.

NEISTOTA AKO HODNOTA SÚČASNOSTI

                Každý z nás prechádza rôznymi životnými obdobiami, obľúbeným názvom týchto období je „bod zlomu“. Mnohí psychológovia to nazývajú životným prechodom. Môže to byť narodenie dieťaťa, puberta, rôzne profesijné i súkromné zmeny, životné rozlúčky, zmeny bydliska a mnohé iné. Ide o etapy, keď prekročíme vlnu toho čo vieme a poznáme, a často neuvomene a z ničoho nič „vhupneme“ do etapy nepoznaného. Pohybujeme sa medzi dvoma protipólmi, pričom stojíme na medzistupienku a hodnotíme naraz jedno ako aj druhé obdobie, to čo môže, mohlo by nasledovať alebo sa vraciame k minulým prežitkom a skúsenostiam.

Mnohí z nás sa pýtajú prečo súčasnosť nazývame dobou neistoty?

                Veď práve teraz máme slobodnú voľbu vybrať si akúkoľvek, a keď píšem akúkoľvek, naozaj tým aj myslím akúkoľvek, životnú cestu. Od vzdelaného vedca, pedagóga, sociálne orientovaného robotníka, homosexuála, obhajcu práv a povinnosti pre ostatných až po najnižšiu a najskromnejšiu vrstvu obyvateľstva, ktorá sa nestará o budúcnosť, žije zo dňa na deň.  Všetci sa síce rodíme do istých sociálnych pomerov, ale vieme isté veci ovplyvniť, vieme si vybaviť rôzne granty, štipendiá na štúdium a tým ovplyvniť náš vopred daný osud. Vieme pracovať s nepriazňou osudu a v neposlednom rade nám samotná spoločnosť ponúka mnoho šancí ako zmeniť nevýhodné postavenie, v ktorom sme sa pre rôzne veci ocitli. Starou známou pravdou ostáva, že mnohí sa neustále vyhovárame na nedostatok prostriedkov, životných šancí, ale o tom písať nechcem. Môj osobný názor je bojovať, pracovať na sebe a všetkými svojimi silami sa rozvíjať, vzdelávať a chcieť napredovať. Tým nemám na mysli len kariérny postup. Učenie  a vlastný rozvoj prebieha u každého z nás po celý život. Ľudia, ktorí nemajú záujem napredovať a doslova prežívajú dennodenné situácie tento článok určite nikdy nepochopia.

                Vráťme sa ale k vysvetleniu pojmu doby neistoty. Čo mám presne na mysli? Neistota v oblasti úpadku svetových ekonomík, neistota v oblasti sociálnych pomerov, prehlbovanie rozdielov medzi ľuďmi, neistých podmienok života, neistota v prudkých zmenách klimatických podmienok a rôzne iné. Tu sa dostávame k základu slova neistota. Všetci sme obklopení informáciami z každej strany. Neustále bojujeme s myšlienkou, či naozaj tento informatizovaný, lepší, premúdrelejší svet je naozaj aj lepším pre život nás - ľudí v ňom. Vymýšľame si rôzne vynálezy, ktoré nám napomáhajú a uľahčujú zvládnuť ťažké úlohy, ale stále nám niečo chýba. Argumentovať môžeme aj tým, že ľudské bytosti sú od prírody chtivé, nespokojné, majúce neutíchajúcu potrebu sa neustále posúvať do iných dimenzií, poznávať nepoznané. Každopádne mojím vlastným pozorovaním mám pocit, že neistota sa rýchlou dobou plnou stresu a vyšších nárokov na jedinca neustále zvyšuje. Pravidlo čím viac, tým menej mi znie v ušiach a v hlave čoraz častejšie. Čím viac máme, tým viac chceme, tým väčšia neistota sa do našich životov vkráda. Doba je čoraz neistejšia v rámci podávania informácií, masmédia nás ovplyvňujú v čoraz väčšej miere, je čoraz ťažšie odlíšiť pravdu od lží, nehovoriac pritom o klesajúcej dôvere medzi ľuďmi.

Neistota ako hodnota

                Človek ako bytosť sa rád združuje a je bytosťou spoločenskou. Všetky vyššie uvedené neistoty sú odrazom obrovskej rozmanitosti a roztrieštenosti morálnych hodnôt spoločnosti. Hodnoty by mali byť hľadané človekom, jeho rozumom a vôľou. Vyšší princíp ako samotné bytie človeka je predsa vytváraný hodnotami, ktoré vyznávame. Slovo hodnota spájame zväčša s pozitívnym významom ako napríklad ľudskosť, dôstojnosť, slušnosť, morálka. Nebude nič nezvyčajné, ak spomeniem, že hodnotou rozumieme i čiastočne negatívne pojmy. Jedným z negatívne vnímaných pojmov je aj neistota obdobia, v ktorom žijeme.  Ale je správne považovať za hodnotu života pojem neistota? Názor si iste utvoríte sami, každopádne je pre mňa čosi nové vidieť, ako s neistotou bojujeme každú minútu a ako nás neistota postupne prepadáva vo všetkých oblastiach života.

                Na jednej strane sa prikláňam k názoru, že neistota sa nesmie spájať s kladným vnímaním, pretože o hľadanie hodnôt nám v živote ide a prostredníctvom nájdených hodnôt smerujeme k dosiahnutiu vyšších životných cieľov. Na strane druhej sa však neistota ako hodnota života už dávno v našom svete udomácnila a je spájaná s hodnotami, ktoré síce nehľadáme, avšak sú pridružené k pozitívnym hodnotám a to najmä k pojmu sloboda, spravodlivosť a ostatné.

                Neustále nás obklopujú pojmy ako self management, sebapoznanie, motivácia, soft skills a podobne. Neustále sa hrnieme za procesmi zlepšovania, zvyšovania psychologických kapacít človeka. Je nutné sa na chvíľu zastaviť a popremýšľať, či naše smerovanie, neustála práca na sebe samom, rýchle tempo v práci, nás učiní šťastnými. Určite sa nedá stres a uponáhľanosť zo života vylúčiť, ale mali by sme sa snažiť hľadať dni, kedy nedovolíme, aby sme si neoddýchli. Dni, ktoré budeme venovať iba sebe a psychicky sa uvoľníme. Nie je predsa možné, že psychologické poradne, psychiatrické kliniky sú preplnené ľuďmi, ktorí tento rýchly svet a stresové situácie nezvládli. Dôvody sú síce rôzne, ale jedno ich spája určite: strach z neistoty, strach zo zlyhania, že neudržíme nastavené tempo.

                Vráťme sa však k bodu zlomu. Ide o preklenutie dvoch odlišných období. Práve vtedy sa stávame zraniteľnými, ba dokonca ovplyvniteľnými. A tu sme opäť pri základe tohto článku – neistota ako hodnota. Položme si otázku, či bod zlomu nie je spätý práve s neistotou čo bude ďalej, k akému protipólu sa prikloním, kým sa nechám ovplyvniť, ktorou životnou cestou sa vyberiem. Zlom naznačuje, že tak ako sa láme strana papiera na polovicu, tak ako sa niekde končí zem a začína nebo, tak aj ľudská bytosť prechádza obdobiami, ktoré sú typické touto neviditeľnou hranicou. Dôležité je toto obdobie pochopiť, nechať si určitý slobodný priestor na určenie si vlastnej hranice, vlastnej etapy života.

                Na základe mojej vlastnej skúsenosti viem, že existujú ľudia, ktorí sa doslova nechali v tejto etape života uväzniť, nevystúpili ani neprestúpili do ďalšej etapy. Sčasti im to vyhovuje, aby sa mohli celý čas vyhovárať, prečo si nevedia vybrať. Sú typickí tým, že sú nestáli, často zamyslení a dookola uvažujú nad životmi druhých, nie nad vlastnou cestou. Sú bojazliví z nových vzťahov, nechcú nadväzovať hlbšie priateľstva, vyhovárajú sa na takzvaný osud. Títo ľudia nevedia prekonať vlastné hranice poznania, žijú síce spoľahlivo, ale ich vlastný strach z nich činí väzňov vlastných pocitov, ktorí sú zmierení so samotou, pozerajú sa na svet akoby cez ochranné sklo, aby im náhodou nič neublížilo a tiež, aby oni neublížili nikomu.

                Týmto článkom som chcela poukázať na to, že neistota sa už oddávna udomácnila v našich životoch. Uvedomme si, že neistota tu stále mala svoje miesto, prítomná je v každom priestore života a v budúcnosti sa jej určite nevyhneme. Berme však etapy života tzv. body zlomu spolu s neistotou ako čosi, čo nás posúva vpred, učí nás porozumieť viac sebe i ostatným. Neskončime bez iskry života, nenechajme si zobrať krásy, ktorých sa môžeme dotýkať. Život žiť znamená používať všetky naše zmysly naplno, nie iba pozerať sa na kvety z okna, nie iba vidieť čistý vzduch, nie iba z diaľky sa pozerať na úsmevy ľudí. Naopak život je veľmi krátky a cenný, preto dýchajme vo vzduchu vôňu stromov, kvetov, rastlín, žime život spoločne s úsmevom na tvári, hoci aj rýchlo, kráčajme vpred a pritom si uvedomme, že jeden sme tu pre druhého.

                Spoločnou výzvou nás všetkých je život ŽIŤ, nie iba prežívať! Preto sa nenechajme odstrašiť ťažkými životnými situáciami, ktoré sú popretkávané neistotou. Sme predsa silnejší viac, ako si myslíme!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?